Zdrowie jamy ustnej to nadal często bagatelizowany, bądź pomijany aspekt w ocenie ogólnego stanu zdrowia naszych pupili, dlatego nasza klinika szczególny nacisk kładzie na profilaktykę i uświadamianie opiekunom istoty tego problemu. Dr Jerzy Gawor – jedyny w Polsce specjalista Stomatologii Weterynaryjnej (dyplomata europejskiego i amerykańskiego college stomatologii weterynaryjnej) bardzo dba o najwyższe standardy szeroko pojętej stomatologii i chirurgii szczękowo-twarzowej.

Dr Jerzy Gawor podczas konsultacji stomatologicznych zawsze tłumaczy, że jama ustna stanowi pierwszą linię obrony zarówno układu pokarmowego jak i oddechowego, dlatego też on jako specjalista i my jako klinika dokładamy wszelkich starań, by zadbać o jej zdrowie. Oczywiście najlepiej zacząć jak najwcześniej, na przykład podczas pierwszych szczepień, ponieważ to najkorzystniejszy czas na budowanie relacji pomiędzy opiekunem, pacjentem i lekarzem, a kontynuowanie jej w postaci regularnych kontroli stomatologicznych.
Dzięki temu możemy w porę zdiagnozować ewentualne problemy i uniknąć poważnych chorób, między innymi przewlekłego zapalenia jamy ustnej i dziąseł, chorób przyzębia i innych poważnych schorzeń. Wspomniane problemy sprawiają, że układ odpornościowy zwierzęcia codziennie musi stawać do walki z potencjalnym źródłem zakażenia dla całego organizmu – płytka, którą widzimy na zębach jest siedliskiem bakterii! Co więcej, udowodniono że nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do powikłań innych, współistniejących chorób ogólnych takich jak cukrzyca, zapalenie trzustki bądź nerek. Dlatego też stawiając czoła chorobom ogólnym, warto najpierw dobrze przyjrzeć się temu co się dzieje w jamie ustnej. Profilaktyka to podstawowa część stomatologii weterynaryjnej – jeśli ją zaniedbamy może dojść do wielu poważniejszych patologii, dlatego zachęcamy do wczesnego zainteresowania się jamą ustną pupili.

Cały tekst na blogu: http://arka-vet.pl/jak-dbac-o-zeby-zwierzecia-higiena-jamy-ustnej-psa-i-kota/